Nazwa
Rodzaj
Cena -
 
 
» Interaktywna mapa noclegów
» Noclegi Zakopane
 
Dodaj obiekt   •   Strony internetowe
 
 
Strona główna » Kolej linowa Kasprowy Wierch
 

Kolej linowa Kasprowy Wierch

Kolej linowa na szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) z Kuźnic ze stacją pośrednią na Myślenickich Turniach (1354 m n.p.m.). Kolej linowo-kabinowa została wybudowana z inicjatywy Polskiego Związku Narciarskiego oraz ówczesnego wiceministra transportu. Budowa, a dokładnie jej projekt wywołała sporą dyskusję społeczną ? protestowali przeciwko niej działacze ochrony przyrody oraz liczne towarzystwa i instytucje naukowe i turystyczne. Budowa kolei pociągneła za sobą kolejne kontrowersyjne inwestycje ? obserwatorium na Kasprowym Wierchu czy hotel na Kalatówkach.

Kolej linowa to pierwsza tego typu zrealizowana inwestycja w Polsce. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 1935 r. i ukończona została w rekordowym tempie - pół roku. Składa się z dwóch niezależnych odcinków ? z Kuźnic na Myślenickie Turnie i dalej na Kasprowy Wierch. Do transportu materiałów budowlanych używano koników huculskich, prace trwały na 2-3 zmiany gdzie pracowało ok. 1000 osób.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch w swojej 70-letniej historii przewiozła ponad 38 milionów turystów. Długość całej trasy wynosi ponad 4 km, przy różnicy wzniesień 936 metrów. Wagon porusza się z prędkością 8 m/s, zwalniając przy podporah do 6 m/s. Przewozi jednorazowo ok. 60 osób, dziennie ? w zależności od pory roku może wywieźć opnad 3000 osób. Kolej czynna jest cały rok za wyjątkiem przerw eksploatacyjnych w maju i listopadzie. Kolej nie jeździ także przy silnych wiatrach i temperaturach poniżej -28 stopni celsjusza.

W budynku górnej stacji kolejki znajduje się niewielki hotel, restauracja, kiosk i warsztat narciarski. Ze szczytu Kasprowego Wierchu rozchodzą się szlaki turystyczne oraz stoki narciarskie. Zimą kursują tutaj także wyciągi krzesełkowe ? w Kotle Gąsienicowym oraz w Kotle Goryczkowym. 6 maja 2007 roku odbył się ostatni kurs pierwotnej kolei z 1934 roku i rozpoczęła się jej gruntowna modernizacja, będąca również przedmiotem wielu sporów i kontrowersji. Najbardziej widoczne zmiany to oczywiście nowe wagony o dwukrotnie większej przepustowości i panoramicznym przeszkleniu, nowe podpory, dodatkowe liny nośne i zmiana aranżacji wnętrz na stacjach.
 
  Noclegi Zakopane
 
» Agroturystyka
» Apartamenty
» Domy letniskowe
» Domki kempingowe
» Hostele
» Hotele
» Kempingi
» Kwatery prywatne
» Motele
» Ośrodki wczasowe
» Pensjonaty
» Pokoje gościnne
» Restauracje
» Sanatoria
» Schroniska
» SPA & Wellness
» Stanice
» Zajazdy
» Zamki, pałace i dwory
» Wille
» Mieszkania do wynajęcia
» Kwatery pracownicze
» Domy do wynajęcia
» Usługi noclegowe
 
 
 
 
  Polecane noclegi
 
 
  Ostatnie ogłoszenia
 
 
  Statystyka
 
gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 32
łącznie odwiedzin: 9234
od dnia: 2009-12-10
czas generowania: 0.19
 
Noclegi, hotele
© 2007 - Get in web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl