Nazwa
Rodzaj
Cena -
 
 
» Interaktywna mapa noclegów
» Noclegi Zakopane
 
Dodaj obiekt   •   Strony internetowe
 
 
Strona główna » Historia miasta Zakopane
 

Historia miasta Zakopane

Historia Zakopanego jest ściśle związana z osadami pasterskimi. Miasto powstało w miejscu sezonowych osad pasterskich, a pierwszy przywilej osadniczy wydał prawdopodobnie Stefan Batory w 1578 roku, zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego w 1670 roku. Nie zachował się jednak dokument oryginalny poświadczający te fakty, a jedynie odpis.

Pod koniec XVII wieku osada wraz z Olczą i Poroninem liczyła 43 mieszkańców. Początkowo osada należała do króla, a następnie do skarbu austriackiego. W 1824 roku, rozbudowana już osada została sprzedana wraz z częścią Tatr rodzinie Homolasców. W XVIII wieku w Kuźnicach zbudowano pierwszą hutę żelaza, która w XIX wieku była największym zakładem w Galicji, gdzie roczna produkcja surówki wynosiła 500 ton. Zakład dawał zatrudnienie 120 osobom.

Turystyczny rozkwit miasta rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to klimat Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński ? współtwórca Towarzystwa Tatrzańskiego, jeden z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Pod koniec XIX wieku Zakopane zostało uznane za uzdrowisko i liczyło już ok. 3000 mieszkańców. W 1889 roku miasto kupił na licytacji hrabia Władysław Zamoyski, tworząc podwaliny obecnego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakopane uzyskało prawa miejskie w 1933 roku. W trakcie II wojny światowej miasto było punktem przerzutowym na Węgry. W podziemiach wybudowanego tuż przed wojną Hotelu Palace znajdowało się więzienie gestapo oraz sale przesłuchań. Miejsce znane było z okrutnych tortur w czasie przesłuchań ? nazywane ?Katownią Podhala?. Obecnie mieści się tu ośrodek wypoczynkowy oraz Muzeum Męczeństwa.
 
  Noclegi Zakopane
 
» Agroturystyka
» Apartamenty
» Domy letniskowe
» Domki kempingowe
» Hostele
» Hotele
» Kempingi
» Kwatery prywatne
» Motele
» Ośrodki wczasowe
» Pensjonaty
» Pokoje gościnne
» Restauracje
» Sanatoria
» Schroniska
» SPA & Wellness
» Stanice
» Zajazdy
» Zamki, pałace i dwory
» Wille
» Mieszkania do wynajęcia
» Kwatery pracownicze
» Domy do wynajęcia
» Usługi noclegowe
 
 
 
 
  Polecane noclegi
 
 
  Ostatnie ogłoszenia
 
 
  Statystyka
 
gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 35
łącznie odwiedzin: 9237
od dnia: 2009-12-10
czas generowania: -0.42
 
Noclegi, hotele
© 2007 - Get in web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl